koki-king

Referate dhe Poezi

Referate dhe Vjerrsha te ndryshme

Posted by koki-king on September 17, 2009 at 9:13 AM

 

Iliada - Homeri

 

 

 

Iliada

 

 

 

Iliada qe eshte nje nder veprat me te njohura Homerike ngerthen ne vete kenget.

mbi luften legjendare te Trojes. Sipas Legjendes shkaktar kryesor i kesaj lufte

ishte nje gosti perendish ku nuk ftohet perendesha e grindjes, nga zemerimi ajo

mer nje moll gdhend mbi te fjalet ? Me Te Bukures ? dhe e hedh ate ne mesin

e perendeshave tjera ,Aferdites, Heres , Athenes te paafta per ta zgjidhur kete

mosmarveshje ato i drejtohen princit te Trojes ,Paridit . Ai i magjepsur nga

premtimi i Aferdites per ti dhene atij gruan me te bukur mbi Toke , Helenen.

i jep dhe shpall Aferditen Perendeshen me te bukur .

Mu pas kesaj Paridi rremben Helenen , dhe shenon fillimin e Luftes me

gjakatare te Antikes , qe fillon me rrethimin e Trojes nga greket . Te Udhehequr

nga Agamenoni Mbreti i Mikenes dhe vella i Menelaut ( burrit te Helenes) mbret

i spartes e me prezencen e komandanteve me te shquar grek Akilit , Odiseut ,

Diomedi , Ajaks Telamoni bejne perpjekje te vazhdeshme te rrezuar Trojen ,

Mirepo te gjitha sulmet sprapsen nga Hektori , priresi i Trojaneve . Ndonese

Kjo veper pershkruan vetem 51 ditet e fundit shihet qarte dhe shume leht mund

te paramendohen viktimat e shumta te kesaj lufte .Keto 51 Dite shenojne fundin

e pergjakshem te tre Heronjve te kesaj vepre. I lodhur nga bejat e shumta ,humbjet

e medha e me Akilin qe tashme ishte terhequr ne shenje proteste per marrjen e

skllaves Brisedë nga Agamenoni , Menelau i ofron nje pakt dyluftimi Paridit

sipas te cilit pakt nese Menelau mposhtej ( vritej ) Paridi do mbante Helenen dhe

Greket do terhiqeshin nga Troja , Nese Paridi mposhtej Menelau do merrte Helenen

dhe Flota greke do leshonte Trojen duke i dhene fund kesaj Lufte qe padyshim kishte

rraskapitur te gjithe luftetaret e tashme edhe perendite e Olimpit ishin ne Lufte me

njeri tjetrin me veten Zeusin qe i ndalte .Fillimisht Paridi pranoi dhe sipas legjendes

po to mos ishte aq frikacak do kishte mposhtur Menelaur e terbuar te plakur e te

rraskapitur nga kjo lufte 10 vjeqare , dueli perfundon me Paridin te Kembet e

te vellait Hektorit te cilit nuk i beri zemra ta linte te vellane te vdiste dhe vrau

Menelaun me nje Goditje te vetme qe dritheroi Greket te cilet ja mbathen me vrap

nga fusha e betejes .Hektori ndiente se luftes i kishte ardhur fundi , ata dogjen anijet

greke dhe ishin gati qe ti hidhnin greket ne det .I shqetesuar nga kjo qe po ndodhte

Akili Lejon Partoklin kusheririn e tij qe te vesh armaturen e tij e te dal ne lufte ndaj

Trojaneve qe tju pres hovin . Partokli del ne fushbetej i armatosur me armaturen e

Akilit dhe shkakton panik ne Anen e Trojaneve , dhe gjendet ball per ball me Hektorin

nga i cili gjen vdekjen . Gjat dyluftimit Hektori kishte dyshuar se nuk po luftonte me

Akilin dhe pasi e lendi rend ne fyt Partoklin qe renkonte per vdekje tashme i heq atij

helmeten dhe ve re se nuk ishte Akili. I pikelluar nga ky fakt dhe duke ndjere keqardhje.

Hektori urdheron terheqjen . Pas ceremonise tradicionale per djegien e kufomave

Akili i zemeruar ne bejen e radhes mbetet ball-per-ball me Hektorin te cilin me shume

Mund e vret e me pas sikur kjo te mos mjaftonte kjo e lidh ate pas karroces se tij te luftes

dhe e terheq svarre deri ne kampin grek. Nga kjo qe ndodhi Zeusi Inatoset keq me Akilin. Ate nate i veshur ne nje kostum jo te zakonshem Priami Mbreti i Trojes shkon

dhe kerkon trupin e te birit me perulje qe me pas Akili duke ndjere keqardhje ia jep trupin

e Hektorit dhe Akili i Drejtohet Agamenonit qe te shpall disa dite paqe ne shenje respekti

per ti lene kohe Trojaneve qe te kryenin ceremonialet.Ne ndorkoh sipas fakteve te gjetura

me vone atyre diteve pritej qe te arrihej nje marveshje mes Trojaneve dhe Trakeve.

Pas perfundimit te ceremonialit disaditor Greket marshojn drejt Trojes ne nje Sulm te

fundit me Zeusin ne anen e Trojaneve dhe trimeri e zemerim luftetaret Trojan i

shkatojne humbje katastrofike Grekeve duke u vrare keshtu me shume se 2/3 e ushtrise.

Duke pare Kete rezultat Agamenoni urdheron terheqje te menjehershme se e dinte mire

se Perendia e Luftes se Olimpit she Zeusi ishin ne anen e Trojaneve dhe shume shpejte

ushtria e tij do ishte teresisht e mbaruar nese nuk terhiqeshin . Gjate terheqjes humbin

jeten edhe ushtar te tjere grek nga Harkataret Trojan . Odiseu duke pare kete futet menjehere ne dilema dhe nis te shetis neper kampin grek ku shumica e tendave ishin

zbrazur dhe Agamenoni ishte gati te merrte vendimin per terheqje .Ate dite Odiseu

me ndihmen e nje perendeshe te bukur qe e kishte mbeshtetur gjithmone sheh nje

ushtar grek qe i gezuar qe do terhiqej ne shtepine e tij po gdhendete nje kale prej druri

per te birin e tij .I inspiruar nga kjo Odiseu vrapon ne tenden e Agamenonit dhe i tregon

per idene qe i kishte shkrepur ne mendje , per nder te vellait te rene dhe premtimit qe i

kishte dhene Agamenoni thot se nje perpjekje e fundit vlen te behet dhe keshtu

Greket fillojne ndertimin e Kalit te Drunjet . Ne te cilin pasi futen luftetaret e zgjedhur

Grek paraqitet si dhurate e perendive per terheqjen e Grekeve. Te nesermen ne mengjes

vrojtuesit Trojan raportojn te Mbreti Priam i cili urdheron futjen e kalit brenda mureve.

Me ne fund nje Nate e qete kishte rene mbi Troje pa ankthin e se nesermes . Ne nderkoh

ne oret e vona te Nates Luftetaret Grek nder te cilet edhe Akili dhe Odiseu zbresin nga kali dhe japin sinjalin anijeve greke qe kishin mashtruar Trojanet dhe ishin portuar ne

ishujt prane . Pasi portat e medha hapen dhe Trojanet Kapen ne befasi ndodhin shume vrasje nder te cilat i poshteruar vdes edhe Akili nga harku I Paridit , vdes edhe Priami

ndersa Trojes i Vihet zjarri.

Personazhet:

Hektori : Udheheqesi i Trojavene ne Luften e Trojes , Vritet nga akili

Akili : Heroi i grekeve qe vrau Hektorin , i shenjteruar nga perendit,Vritet nga Paridi

Paridi : Princi i Trojes qe rrembeu Helenen , shkaktar i luftes

Odiseu : Mbret i Itakes , mendjendrituri qe shpiku ? KALIN E TROJES?

Agamenoni: Komandanti kryesor i Grekeve , Mbret i Mikenes

Menelau : Burri i Helenes , Mbret i Spartes

Helena : Vasha me e bukur mbi dhe asokohe ,( shkaku kryesor i luftes )

Priami : Mbreti i Trojaneve

Zeusi : Perendia e Rrufes , Kryesore e Grekeve

Hera : Gruaja e Zeusit , Perendesha dytesore pas Zeusit

Athena : Perendesh greke .

Aferdita : Perendesha e Bukurise ( qe u shpall nga Paridi )

Partokli : Kusheriri i Akilit , Vritet nga Hektori

Aresi : Perendia e Luftes

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Nita - Josip Rela

Nita - Josip Rela

Akti i Par

Ne aktin e par behet fjal per vendbanimin e Nites.Zefi i kishte pasur qef Niten,gjysen te zhveshur fillon te flet ngadal por nita nuk e degjon sepse i kishte humbur vedija.

Zefi shkoj te nje grua qe ti sjell uj.Pasi ta largon Roza i ve doren pas kokes dhe e

therret nita,nita pas pak nita zgjohet dhe kerkon ta dij se kush ja shpetoj jeten.

Pastaj i trgoj se ishte Zefi ai qe ja shpetoj jeten pasi degjon nita,ju faliminderit te

gjithve,mirpo Prenka,Zefi,Marku i therrasin qleqet e katundit sepse mendonin se Agim beu

do ti sjell ushtrin e tij te hakmerren,mirpo Prenka i thot se ky hall ju kapi nga shtepia ime.

Une mendoj se duhet te largohen,marku i thot me duket se ti Prenka ke be zgjidhje te mir

andej kur te vij Agim beu nuk e mur gjakun po te mos ishte nita ne mes jush dhe fshatareve

do tju thot se fajtoren jan larguar, mirpo te gjith behemi gati,por zefi e priti baban.

Nita me zemer te thyer duke e pershendetur zefin i thot se edhe shpirti im ka mbetur te ti

ndersa edhe zefi i thot nites eja te shkojm edhe une do te vije pas teje,kurse e nxjerr

medaljonin nga qafa dhe ja dhuron nites dhe i thot te nesermen se edhe zemra ime do

te vij pas teje.

Akti i Dyt

Pas tri viteve me von niten e kerkon per nuse aty ishin arratisur shum vet,mirpo Prenka

e lut niten fejohet sepse ajo nuk deshiron te fejohet,qka ishte qka ishte me e keqja

nita deshironte te shpallej mashkull mirpo Prenka e luti te mendoj mir dhe e pyeta sepse

nuk deshiron te martohej mirpo e pyeti,ajo i thot se zemra ime eshte e vdekur dhe nuk

lejon te hyje asnjerin brenda dhe keshtu nita i thot te mbretit pleqet e fshatit,priftin

dhe kristofolimen qe ta shpall mashkull keshtu ne diten e mbledhjes te gjith njerzve

Niku dhe Poli ja kendojn kengen se bashku:Diten,gjumin,buken pra vajz o vajz me e bukra

ma fal zemren.Une e ti jetem te ri.Keshtu fillojn te mblidhen njerzit ku arrin pleqet

para priftit pak me vones,keshtu e degjuan dike per ta thirrur,dhe qe arriti pa heshtu

prifti e pyeti qe te behesh mashkull nersa nita u pergjigjet.Prifti e pyeti se disa djem

te kan kerkuar te martohesh me ta,nita tha se zemra ime ka vdekur dhe nuk pranon asnjeri

nuk do te bej asnerin te palumtur.

Akti i Tret

Nita ka 3 muaj qe eshte shpallur dhe kryente te gjitha punet si mashkull dhe kur nuk

kishte te punonte mendonte per Zefin qe thoshte ku je zefi im,i dashur a thua a do te

shoh prap dhe ta nxjerri medalionin nga qafa e puth vetem ashtu te me degjoj Roza duke

menduar dhe e pyeti niten i thot se kan degjuar se do te martohesh Roza i thot se po te

edhe per canen e cila do te martohet keshtu duke biseduar Roza dhe Nita.

Ja ne det pat qen mbytur nje femij dhe vrapoi nita dhe e shpetoj, ate dit kishin gara

dhe nita filloj te merrte pjes ne gara keshtu u mblodhen te gjith,dhe gara filloj dhe

u degjuan disa zera po vinte nje arberesh dhe papritmas u duk disi zefi u pershendet

me to ja kur e sheh edhe Prenken,dhe vrapoi e perqafoji po ne fillim prenka nuk e

njohi pasi i tregoi se eshte zefi duke biseduar me keto dyja.

Akti i Katert

Kur nita u zgjua Prenka i tregoi se nena e nites kishte vdekur dhe e kishte lene niten

4vjeqe.Prenka i tregoj se nuk kishte dashur te martohej dhe ti beu njeri nites Prenka

i tregoi se e kishte arritur me ndjenj e dinitet.Keshtu filluan ta gjykojn niten se

ishte shpallur mashkull.Dhe ajo i trgoj per dashurin qe kishte per zefin ndersa zefi tha

se nita serish lejon se zemra e saj eshte e bukur e mir dhe e lir.Zefin se degjoi aspak

duke ditur se vajza ishte shpallur mashkull dhe prifti thot se nita e tradhtoi kishen e

e shenjet katolike dhe per kete arsye e bej edhe une fajtore e ka thene prifti i par e

paramendoj per shpalljen e vajzes per mashkull une nuk jam mesuar keshtu ma pret mendja

dhe duke e shpallur vajzen,e Prenk Vukes te dalin prane zogjeve.Une sjam mesuar keshtu

ma pret mendja duhet ta terheqim edhe ta shpallim vajzen e Prenk Vukes te Zakeve,U-vra

U-vra,U-vra bertiti,zefi vrapoj pas pak she e shikoj gjakun,me lot ne sy bertet nita

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Categories: None

Post a Comment

Oops!

Oops, you forgot something.

Oops!

The words you entered did not match the given text. Please try again.

Already a member? Sign In

9 Comments

Reply njomza
8:55 AM on April 17, 2010 
mirmir shum qenkan keta referata por kisht shenu edhe ma shum jo veq dy (2) edhe a mundeni najkush te gjeni vepren ''romeo& zhulieta''
Reply errnesa
8:38 AM on November 25, 2010 
malsorja
Reply blerina
4:06 PM on January 2, 2011 
shum te mir referatat une i kom shkruar keto por pak te kishit qit edhe ndonje me shum...!?
Reply sonila
1:14 PM on January 12, 2011 
aii veq dy lektyra aa?Pse nuk po e qitni Robenson Kruzon nga Daniel Def
Reply FJOLLA
10:58 AM on January 26, 2011 
qa po bano mhej nese ban me qit referatin lahuta e malsis
Reply bjondina
12:53 PM on June 1, 2011 
te mira koken
Reply ka1ta
12:44 AM on September 16, 2011 
nese ban me qit referatin lahuta e malsis
Reply muhameri
10:57 AM on January 6, 2012 
nese bon biografin
Reply tinaaa
12:45 PM on January 16, 2012 
shum me pelqen ky referat

Recent Videos

171 views - 2 comments
130 views - 0 comments
184 views - 0 comments